Frontowa część ogrodu

Dominuje tu roślinność masywna – zimozielona. Od ulicy ogród osłania szpaler drzew liściastych – Platanus hispanica w odmianie ’Alpen’s Globe’ – podsadzonych rozłożystymi niskimi krzewami – Cotoneaster horizontalis. Żywopłot z liściasty – Fagus sylvatica – jest tłem dla barwnych, efektownie kwitnących roślin – Rhododendron youkashimanum. Całość założenia w tej części ogrodu dopełniają cyprysiki w formie piennej, formowane kule bukszpanów, trawy ozdobne oraz mały trawnik. Atrakcyjności doda delikatne oświetlenie ogrodowe oraz donice z sezonowymi roślinami ustawionymi w pobliżu drzwi wejściowych do domu. Po lewej stronie podjazdu do garażu zaprojektowano prostokątną rabatę składającą się z trzech drzew liściastych o kolumnowej formie – Carpinus betulus ‘Fastigiata’ i zimozielonego wypełnienia runianką japońską – Pachysandra terminalis.

Ogród właściwy

W ogrodzie tym ważną funkcję pełnią żywopłoty iglaste z żywotnika olbrzymiego w odmianie ‘Martin’ /poz. na planie ogrodu nr 55/ oraz z cisa pośredniego w odmianie ‘Hicksii’ / poz. na planie ogrodu nr 6, 26 i 41/ – osłaniają i dekorują. Zarówno żywotnik, jak i cis to rośliny, które doskonale znoszą cięcie. Tworzą gęste zwarte żywopłoty. Najlepiej posadzić sadzonki wysokości około 60-100 cm w jednym rzędzie co 100 cm – w przypadku żywotnika, a cisa w rozstawie co 70-80cm.

Równie istotne są żywopłoty liściaste z buka pospolitego w odmianie purpurowej oraz w podstawowym gatunku /poz. na planie ogrodu 59 i 61/. Buk jest rośliną, która również doskonale znosi cięcie, stworzy gęsty, zwarty żywopłot. Najlepiej posadzić sadzonki wysokości około 60-100cm w jednym rzędzie co 25 cm, czyli gęsto.

Urozmaicona kolorystycznie kompozycja drzew iglastych oraz drzewa liściaste, takie jak np. śliwa purpurowa, przesłaniają niezbyt ładny widok na ogród sąsiadów.

Z tarasu, o nawierzchni z płyt ceramicznych Marazzi Wood, rozpościera się widok na rabaty roślin kwitnących w określonych kolorach – po lewej stronie ogrodu z przewagą kwitnących krzewów i bylin , a po prawej z przewagą drzew iglastych . Rośliny posadzono tak, aby tworzyły uporządkowane formy.

W głębi ogrodu, wyznaczono miejsce na domek gospodarczy wraz z zapleczem magazynowym – miejsce jego posadowienia wskazano na planie ogrodu. Domek narzędziowy /15m2/ nie wymaga pozwolenia na budowę. Warto pomyśleć o wykonaniu podłogi np. z betonowej kostki zarówno w pomieszczeniu, jak i w drewutni.

Ogród ziołowo – warzywny w formie wyniesionej rabaty, zaprojektowano na życzenie inwestora w pobliżu bocznego wejścia do domu. Warto uprawiać tutaj rośliny o kolorowych, jadalnych liściach /sałata, szałwia/, rośliny o miododajnych kwiatach /macierzanka/, a także rośliny odstraszające szkodniki /dalia, aksamitka, lawenda/. W pobliżu warzywnika warto zainstalować kran z wodą – kran w wersji „ozdobnej” może pełnić rolę nie tylko funkcjonalną, lecz również dekoracyjną.

W pobliżu najciekawszych elementów ogrodu warto zainstalować dyskretne oświetlenie ogrodowe – wyszczególnienie znajduje się w uwagach do projektu oraz na oddzielnej planszy projektu ogrodu numer 3.

Nieodzownym elementem ogrodu jest architektura ogrodowa – pergola, obudowa wyniesionej rabaty ziołowo- warzywnej , ławka, meble na tarasie powinny one mieć prostą, geometryczną formę, powinny być również spójne z sobą.